Z głębokim żalem informujemy, że w wieku 81 lat, zmarł Zbigniew Gorączko – wieloletni Prezes Krakowskiego oraz Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbigniew Gorączko był działaczem krakowskiej Garbarni oraz nieprzerwanie przez 35 lat (od 1983 do 2018 roku) Prezesem Krakowskiego, a następnie Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej. W latach 1986 – 1998 był członkiem Zarządu ZPRP, przewodniczącym komisji młodzieżowej, inicjatorem stworzenia systemu szkolenia kadr młodzieżowych, a następnie koordynatorem jego działania. Od 2003 roku członek komisji rewizyjnej ZPRP.

Twórca organizowanej co 5 lat, przy współudziale AWF Kraków, konferencji naukowej poświęconej naukowym aspektom teorii i praktyki piłki ręcznej. Pomysłodawca wielu imprez i akcji podejmowanych na rzecz młodzieży. Współinicjator imprez dla dzieci „Z piłką ręczną na Orliki” oraz jeden z pomysłodawców przekształcenia turnieju organizowanego dla uczczenia Alfreda Kałuzińskiego w Mistrzostwa Polski Masters. W latach 1991-1994 dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji SKS Kusy Kraków.

Zbigniew Gorączko za swoje zasługi dla piłki ręcznej był laureatem wielu odznaczeń, z których najważniejsze to: Krzyż Kawalerki Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Diamentowa Odznaką ZPRP z Wieńcem Za Zasługi dla Piłki Ręcznej oraz Medal Zasłużonego dla Piłki Ręcznej w Polsce.

Jego życie prywatne i zawodowe związane było z Krakowem. Jako absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z dyplomem inżyniera mechanizacji górniczej rozpoczął pracę w Zespole Szkół Mechanicznych w Krakowie (1965-1970). Następnie swoje życie zawodowe związał z Zakładem Doświadczalnym Instytutu Obróbki Skrawaniem w Krakowie, początkowo jako asystent i adiunkt, a następnie w latach 1980-1991 jako zastępca dyrektora i dyrektor.

Składamy kondolencje Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Zmarłego

Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej

* * * *

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 8.01.2021 r. o godzinie 11:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie